Akademik. prof. dr. sci. med., Emeritirani profesor Zehra Dizdarević rođena 3.7.1942 godine.
Osnovnu školu i Gimnaziju završila u Doboju. Diplomirala na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu 17.11.1966. godine. Specijalistički ispit iz Pneumoftiziologije položila na klinici za plućne bolesti i TBC „Podhrastovi“ 7.11.1974. godine. Subspecijalistički ispit iz alergologije i kliničke imunologije položila 5.10.1984. godine u Novom Sadu. Poslije položenog specijalističkog ispita bila na nizu usavršavanja iz područja pulmologije, kliničke alergologije te studijskim boravcima na području bivše Jugoslavije i van nje. Postdiplomski studiji „Osnovi medicinskog istraživanja“ pohađala 1978/1979. godine na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu. Prosjek ocjene 10 nakon položenih svih 10 ispita. Odbranila Magistarski rad 22.2.1980. godine na temu „Vrijednosti imunoglobulina i alfa 1 antitripsina kod respiratorne insuficijencije u odnosu na stepen oštećenja plućne funkcije“.
Doktorsku disertaciju odbranila 21.3.1984. godine, a diplomu dobila 26.9.1984. na temu „Opravdanost određivanja imunoglobulina i alfa 1 antitripsina u serumu bolesnika sa opstruktivnim plućnim oboljenjima i eventualno njihov dijagnostički značaj“. Disertacija je bila prospektivna koja je trajala tri i po godine uz kontrolnu grupu zdravih ispitanika-vojnika.
Naučni opus prošla od asistenta, docenta, vanrednog do redovnog profesora na katedri za internu medicinu- pneumoftiziologiju, medicinskog fakulteta UNSA, fakultet zdravstvenih studija, katedra za zdravstvenu njegu gdje je participirala od osnivanja kao predavač, docent, vanredni i redovni profesor punih 40 godina. Katedra za imunologiju, medicinski fakultet US, farmaceutski fakultet US kao i fakultet zdravstvenih studija.
Redovni profesor postala 13.2.1996. godine, a emeritirani profesor14.7.2010. godine. Redovni je profesor bila i na predmetu interna propedeutika. Od 1991 godine je radila kao aktivni profesor na postdiplomskoj nastavi i bila je zamjenik pa rukovodilac kliničkog smijera te šef katedre za izabrana poglavlja iz kliničke prakse, te metodologije kliničkog istraživanja i otvorene rasprave za pisanje magistarskih radova i doktorskih disertacija. Bila redovni profesor interdisciplinarnog studija kod prof. dr. Grebe.
Predsjednik ili član za polaganje specijalističkih ili subspecijalističkih ispita kao i redovni ispitivač na postdiplomskoj nastavi. Bila je mentor u 15 doktorskih disertacija, mentor u 53 magistarska rada, mentor u 198 diplomskih radova. Bila je redovni član nastavničkog vijeća medicinskog fakulteta UNSA. Formirala odjeljenje za urogentalnu TBC, uvela kateterizaciju desnog srca, sagledala plućna oboljenja sa kliničkog, imunološkog, radiološkog i funkcionalnog gledište.
Bila šef odjeljenja intenzivne njege klinike za plućne bolesti i TBC „Podhrastovi“, a potom šef klinike od 1993-2003. godine. Bila je direktor iz oblasti internih disciplina KCUS u trajanju od 3 godine, a potom naizmjenično šef, naizmjenično zamjenik.Jedna od participanata za formiranje kliničkog centra u razvoju, a potom KCUS.Bila ministrica zdravstva kantona Sarajevo u dva navrata u periodu od 1998. do 2000. godine i 2003. do 2007. godine. U tom periodu formirala je liječničku, stomatološku kao i komoru medicinskih sestara-tehničara. Bila je član federalnog parlamenta dvije godine (1998-2000) i delegat u skupštini KS (2000-2002). Bila je predsjednik komisije za ljudska prava pri skupštini KS. Također je bila nacionalni koordinator i ekspert menađer za TBC i druga plućna oboljenja RBiH imenovana od strane ministarstva zdravstva a kasnije Dejtonskim sporazumom Nacionalni kordinator i ekspert menadžer za TBC FBiH pri WHO (National Coordinator for TB preventionand Expert Manager of TB and Lung Disease in FBiH National Correspodentthe EURO TB project.)
Član je vijeća Bošnjačkih intelektualaca.
Član etičkog komiteta pri FBiH za istraživačke projekte u dva mandata.
Bila osnivač i glavni urednik Medicinskog žurnala pri KCUS ( 1994-2008 god.), u više navrata bila član redakcionog odbora medicinskog arhiva.
Bila član sabora ljekara BiH a potom član predsjedništva sabora ljekara (1994-1996 god.)
Osnivač i predsjednik udruženja pulmologa BiH, te osnivač i predsjednik respiratornog udruženja BiH do 2008. god. i idejni vođa aktivnog uključenja, udruženja u Europe Respiratory Society.
Član ekspertne grupe: za prevenciju infektivnih bolesti, odbora za lijekove i administraciju ANUBiH, zatim kardiovaskularnu patologiju, maligna oboljenja te mikrobiologiju.
Nacionalni korespodent za EURO TB projekat i kliničku imunologiju.
Aktivirala je Fluorograf preko UNHCR-a i sa ekipom fluorografisala preko 14 hiljada vojnika u Dobrinji.
Učesnik je monografije Zdravstvo u opkoljenom Sarajevu kao i simpozijuma.
Bila članica 13 raznih akademija koji su navedeni u opširnoj biografiji.
Članica ERS pod brojem 14986 dobila je Srebrenu značku i certifikat kao privilegovani član.
Napisala 13 monografija, standardni udžbenik iz Pulmologije (univerzitetska knjiga), Pulmologija dobi iznad 60 godina, Klinička propedeutika-poglavlje pulmologije (dva izdanja), Klinička imunologija dva toma izdavač ECPD-poglavlje Astma-Bronhitis, Glukokortikoidi i njihova primjena u praksi (1994. godine), Klinička imunologija univerzitetska knjiga, prevela priručnik za TBC WHO (DOTS), Egzogeni alergijski aleveolitis uz saglasnost ministarstva zdravstva Moskve. Sve navedeno indeksirano. Napisala informator za postdiplomsku nastavu kliničkog smijera MFUS.
Idejni je vođa i glavni urednik velikog projekta dijagnostički i terapijski vodići (ukupno 28 vodića), tu je uključen i vodič za medicinski otpad.
Rukovodilac domaćih i međunarodnih projekata. Međunarodni projekti usavršavanje dijagnostike i terapije Sarkoidoze pluća (1986-1991 godine br. prot. 0217-48-2/87-91)
Zapaženi multicentrični projekat „Vaccinationwith IGN in patientswithnon-small-LungCancer (NSCLC) protokol No IGN 101/2-02. Ovim projektom je klinika za plućne bolesti i TBC „Podhrastovi“ postala referalna stručna institucija za izvođenje multicentričnih studija.
Projekat koji je finansirala Soroš fondacija „ComparativeStudyofstandardizedandmodifiedprotocoltreatmanofinoperabilcarcinomaof Sarajevo“.
Projekat EURO TB nadzor kao i AIDS odobrio oko 13 miliona KM koji su se plasirali preko UNDP-a i napravljena je zgrada za rezistentnu TBC uz modernu mikrobiologiju (Sarajevo, Tuzla, Bljeljina, Banja Luka, Mostar ).
Ugrađen lift na klinici za plućne bolesti i TBC „Podhrastovi“ kao i renoviranje stare zgrade u vrijednosti preko 760 hiljada KM zahvaljujući izborenoj donaciji prof. dr. Zehre Dizdarević.
Nacionalni program za TBC uz 4 revizije.
Bila vanjski konsultant za NTP pri WHO.
Uvela DOTS strategiju liječenja TBC u BiH.
Napisala sadašnji pristup prevenciji dijagnostici liječenju bronhijalne astme prema Gina smjernicama kao i za HOPB i mikrobiološki vodič za TBC.
Dobitnica domaćih i stranih priznanja:
Preko 30 domaćih priznanja i zahvalnica koje su navedene u široj biografiji, a izdvajaju se Šestoaprilska nagrada grada Sarajevo 2004. godine i grupna Šestoaprilska nagrada 2005. godine, najuspješnija žena 1997, 2000. i 2001. godine. Posebne povelje i zahvalnice KCUS. Zahvalnice udruženja studenata. Zahvalnice doktora RS-a. Zahvalnica internacionalnelige humanista. Zahvalnica za iznađena sredstva i ugrađivanje lifta na kliniku za plućne bolesti i TBC „Podhrastovi“ u vrijednosti od 360.000 KM.
Preko 10 inostranih priznanja i zahvalnica koje su navedene u široj biografiji, a izdvaja se Počasni doktor nauka-Malaga 1.5.1990. godine, Povelja velike žene 21. stoljeća za nauku i medicinu (American Biografic Institut 2004. godine), Povelja generalni sekretar (American Biografic Institut 2004. godine), Uvrštena u monografiju velike žene 21. stolječa izdanje 2004/2005. na strani 83, Lenta sa medaljom žena godine (American Biografic Institut 2004. godine), Internacionalna nagrada za mir-Byautorityofunited Cultural Convection United Statesof America 2005. godine, Priznanje za internacionalni izazov TBC (1998. godine – Britansko udruženje), Certifikat za telemedicinu.