Selim Bešlagić

Mr.dipl.ing.
Selim Bešlagić

Počasni član

Biografija

Selim Bešlagić, rođen je u Tuzli, 23.2.1942. U rodnom gradu stekao osnovno, srednje i fakultetsko obrazovanje (Tehnološki fakultet). Bavio se sportom, kiparstvom i muzikom. Postdiplomski studij iz oblasti građevinskih materijala završio na Zagrebačkom sveučilištu. Radio u Fabrici cementa Lukavac, te u nekoliko instituta iz oblasti tehnoloških i građevinskih nauka. 1990. uključuje se u reformski pokret tadašnjeg jugoslovenskig premijera Ante Markovića. Iste godine u Tuzli organizira uspješnu kampanju i pobjeđuje na prvim demokratskim izborima. Tuzla postaje jedina sredina u BiH u kojoj koalicija triju nacionalnih stranaka nije osvojila vlast. Pozivajući se na civilizacijske vrijednosti višestoljetnog bosanskog društva, na imanentni duh tolerancije i čovjekoljublja, lokalna uprava u Tuzli, na čelu sa Bešlagićem uspjela je u toku, zaštititi Tuzlu i njene građane od agresivnih tendencija nacional – šovinističkog revanšizma. Ovakva odlučna odbrana bosanskohergovačkog multietničkog i multikulturalnog identiteta Tuzle, dobila je, u najtežem periodu, značajnu podršku iz Evrope. 1993. Evropski parlament donosi Rezoluciju o podršci gradu Tuzli i lokalnoj upravi, nakon čega slijedi permanetna podrška ove i drugih međunarodnoih institucija. Iste godine grad Barselona svoje najviše priznanje “Alfonso Comi” dodjeljuje gradu Tuzli – za odbranu demokratije i tolerancije u teškim uvjetima rata.

Na lokalnom izborima još dva puta biran za načelnika Tuzle (1997., kao kandidat “Združene liste 97.”, i u aprilu 2000., kao kandidat Socijaldemokratske partije BiH). Na općim izborima 1998. izabran za poslanika Skupštine Tuzlanskog kantona i poslanika Doma naroda Federacije Bosne i Hercegovine ( do novembra 2000.). Na općim izborima u novembru 2000. Socijaldemokratska partija BiH pobjeđuje na izborima za Tuzlanski kanton, a nosilac liste, Selim Bešlagić, osvaja najveći broj glasova u odnosu na sve kandidate. U decembru iste godine, Skupština Tuzlanskog kantona imenuje ga predsjednikom Tuzlanskog kantona. Oktobra 2002. na općim izborima u BiH, izabran je za zastupnika u Parlamentarnoj skupštini BiH, kao predstavnik Socijaldemokratske partije BiH. 

Jedan je od osnivača i prvi predstavnik Bosanske specijalne olimpijade, koja je uključena u svjetski pokret Specijalne olimpijade, sa sjedištem u Washingtonu. Motiv za ovaj angažman vidi u obavezi svih da pomognu mentalno retardiranim osobama, da postanu ravnopravni i poštovani članovi društva. Bavljenje sportom, osobama sa mentalnom retardacijom, pruža osjećaj društvene i duhovne koristi, razvija njihove preostale sposobnosti i oslobađa ih izolacije u kojoj neopravdano borave. Svojim angažmanom u Specijalnoj olimpijadi želi doprinjeti promjeni ukupnog odnosa društva prema osobama sa umanjenim sposobnostima i njihovom prihvatanju u društvu. 

Kao član tima Kanadsko urbanističkog instituta, aktivno je učestvovao i dao poseban doprinos u izradi Prostornog plana Tuzlanskog kantona, zahvaljujući svom bogatom iskustvu u radu lokalnim i kantonalnim vlastima. 

Dobitnik je uglednih internacionalnih nagrada za ljudska prava, mir i demokratiju: – Nagrada za ljudska prava grada Weimara 1995.- Nagrada “Sean Mac Bride” za 1996. Internacionalnog instituta za mir- Zlatna povelja za mir i demokratiju 1996. Internacionalne lige humanista- Nagrada za mir Fondacije “Kurt Waldheim” 1996. – Nagrada “W. Averell Hariman” za 1997. Nacionalnog demokratskog instituta Washington – Nominacija za Nobelovu nagradu za mir 1997. od Internationale Peace Bureau sa sjedištem u Ženevi – Počasni doktorat prava na Northwester University, Chicago (2000.). Gradsko vijeće Grada Tuzle dodijelilo mu nje Povelju Grada Tuzle u oktobru 2022. godine.

Na konferenciji, “Transnacionalni zločin i očuvanje mira: Komparativne perspektive” (septembar 2001. Catigny, SAD), Selim Bešlagić je predstavljen sljedećim riječima: “Guverner Selim Bešlagić, Tuzlanski kanton, Bosna i Hercegovina, se smatra stručnjakom izuzetnih zasluga u ratu protiv korupcije. Bešlagić je “plovio na talasima demokracije koji su brisali” centalnu i istočnu Evropu do dolaska na vlast 1990. godine, postajući tako prvi demoktaski izabrani načelnik u BiH u doba poslije pada komunizma.Bešlagić, inžinjer po profesiji i socijaldemokrata (SDP) po stranačkom opredjeljenju, je osnovao i vodio od 1990. do 2001. g. multietničku vladu umjerenjaka predanu razvoju slobodnog tržišta i političkoj reformi u općini Tuzla u sjeveroistočnoj Bosni, sa 165.000 stanovnika i glavnom bazom za 3.300 američkih vojnika.

U novembru 2000. godine Bešlagić je dobio najviše glasova na Tuzlanskom kantonu, sa 600.000 stanovnika. Na parlamentarnim izborima, a u februaru 2001. je položio zakletvu kao guverner Tuzlanskog kantona. Bešlagić je široko priznat zbog svoje građansko-demokratske politike, etničke tolerancije i državne solidarnosti. Njegova nastojanja kao načelnika da održi mir i zaštiti cijele, tokom rata od 1992. – 1995. u BIH su vodili ka opstanku i protiv etničkog čiščenja u Tuzli, te su mu donijela međunarodno priznanje kao i brojne nagrade. 1997. godine načelnim Bešlagić je dobio nominaciju za Nobelovu nagradu za mir i primalac je nagrade “W. Averell Hariman” Nacionalnog demokratskog instituta. Ima počasni doktorat iz oblasti ljudska prava Univerziteta Northwester, a u junu 2000. obraćao se Komisiji za sigurnost i saradnju američkog Kongresa u vezi sa budućnosti Dejtonskog mirovnog sporazuma”