Semir Osmanagić, naučnik, autor, istraživač megalitnih i piramidalnih lokacija širom svijeta i biznismen, rođen je u Bosni i Hercegovini 1. juna 1960.
Završio je osnovnu školu ‘Miljenko Cvitković’ i Drugu gimnaziju (1975.-1979.) kao učenik generacije. Osmanagić je diplomirao na četverogodišnjem studija Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu (1979.-1983.) s ocjenom diplomskg rada 10 (deset).. Uporedo je završio i četverogodišnji studij politologije na Fakultetu političkih nauka Univerzitata u Sarajevu (1980.-1984.) i dvije godine studija sociologije (1984.-1986.) na istom fakultetu. Magistrirao je na dvogodišnjem studiju Međunarodne ekonomije Univerziteta u Sarajevu 1989. s ocjenom deset. Doktorirao je na predmetu ‘Historija civilizacija’ s temom o civilizaciji Maja na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu.
U maju 2009. Osmanagić je primljen za inostranog člana Ruske akademije prirodnih nauka iz Moskve, koja je jedna od najuglednijih naučnih institucija u svijetu u čijem je članstvu više od dvadeset nobelovaca. Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti u dijaspori (HAZUD) sa sjedištem u Bazelu (Švajcarska) ga je primila za svog člana 2015. Kongres Sjedinjenih Američkih Država je 2013. dodjelio Dr Osmanagiću priznanje (‘Certificate of Recognition’) za njegovo “neumorno zalaganje u izgradnji lokalne zajednice u Houstonu i pomoći useljenicima u Ameriku”. Od 2009. Osmanagić je član Društva arheologa Aleksandrije iz Egipta, osnovanog 1895.
Otkrio je 2005. drevni piramidalni kompleks u Visokom (BiH) koji se sastoji od šest kolosalnih piramidalnih građevina te prateće mreže prahistorijskih podzemnih tunela. Osnivač je neprofitne i nevladine Fondacije „Arheološki park: Bosanska piramida Sunca“ koja rukovodi iskopavanjima i geo-arheološkim istraživanjima koji su postali najaktivnijom arheološkom lokacijom na svijetu. Vlasnik je i kreator prelijepog ‘Arheološko-turističkog parka Ravne 2’ u Visokom koji je postao kulturna oaza Balkana. Piramide, tuneli i park su postali najposjećenija turistička destinacija u središnjoj BiH.
Prva Globalna konferencija o piramidama održana u Čikagu (SAD) 2016. dodjelila je Dr Osmanagiću ‘Amelia B. Edwards’ nagradu za istraživanje piramida. Na kongresu ‘Pyramid Spiritual Scientist Movement’ održanom u Bangaloreu (Indija) 2016. godine Dr Osmanagiću je uručena Povelja ‘Dijamanta Nauke o piramidama’. Dobitnik je specijalnog priznanja Arheološkog fakulteta Univerziteta u Kairu (Egipat) za otkriće bosanskih piramida 2007.
Vijeće Općine Visoko je proglasilo Osmanagića 2006. godine za prvog počasnog građanina Visokog. Dnevni list „San” iz Sarajeva izabrao je Semira Osmanagića za „Ličnost 2007. godine u Bosni i Hercegovini” za njegov istraživački doprinos u projektu Bosanske doline piramida i upornost na pozitivnoj promociji BiH. Skupština Zeničko-dobojskog kantona mu je 2019. dodjelila najveće priznanje kantona Plaketu ZDK. Najtiražniji Dnevni list ‘Dnevni avaz’ proglasio ga je za ‘Ličnost godine 2021.’. Organizacija Međunarodni centar za mir iz Sarajeva dodjelila mu je priznanje ‘Sloboda’ za 2021. godinu za borbu za ljudska prava i slobode.
Autor je 18 knjiga o piramidama i drevnim civilizacijama prevedenim na 15 jezika (engleski, njemački, francuski, arapski, ruski, slovenački, italijanski, srpski, španski, hrvatski, latvijski, turski, bosanski, mađarski i češki).
Prvi je naučnik s Balkana koji je održao predavanje u Aleksandrijskoj biblioteci u Egiptu. Godišnje održi javna predavanja u 45-50 gradova na šest kontinenata. Istraživao je i proputovao 100 zemalja u svijetu. Intervju s njim su napravile svi najznačajniji mediji u svijetu (ABC, CNN, BBC, CBS, National Geographic, Discovery Channel, Science Channel, History Channel, NTV, Rai Due, Italia Uno, Espana 5, ZDF, Arte i mnoge drugi).