Besalet Kazazović

Akademik, prof. dr.
Besalet Kazazović

Redovni član

Biografija

Besalet Kazazović, rođen u Pljevljima, R Crna Gora, 27.05.1948.godine.U njima je završio osnovnu i srednju školu ( Gimnaziju, prirodno matematički smjer), a akademsku karijeru započinje 1968. g. upisujući se kao redovan student na ‘’Visoka škola za fizičku kulturu u Sarajevu’’. Još kao učenik i student iskazuje svoje nadprosječni intelektualne i sportske potencijale pa kroz studij biva izabran za plaćenog demonstratora na predmetima fudbal, rukomet i plivanje. Po diplomiranju 1972.g. kao najbolji student u generaciji bira se u zvanje ‘’Asistenta na nastavnom predmetu Plivanje i vaterpolo’’, te nastavlja svoju punu akademsku karijeru do zvanja ‘’Redovnog profesora na Fakultetu za fizičku kulturu Univerziteta u Sarajevu’’. Magistarski naučni stepen ( kineziologije) stiče na Fakultetu za fizičku kulturu u Zagrebu (1984.) na temu „Relacije između nekih indikatora motoričkih varijabli i rezultata u plivanju“, a doktorat ( iz fizičke kulture) na Fakultetu za fizičku kulturu Univerziteta u Sarajevu (1990.) na temu „Povezanost sposobnosti na suhom sa sposobnostima u vodi u funkciji bezbjedonosne efikasnosti mladih“, kada stiče i akademsko zvanje ‘’Docenta’’. U vanrednog profesora je izabran 1995.g. a u redovnog 2001.g. U svojoj akademskoj karijeri predavao je pored Plivanja i vaterpola i Metodologiju istraživačkog rada, a po potrebi i često: Rukomet, Odbojku, Nogomet, Logorovanje, Skijanje, Planiranje i programiranje trenažnog rada, Kineziološku analizu. Učestvovao je u nastavi, educiranju i podizanju akademskog osoblja na srodnim institucijama u Tuzli, Mostaru, Banja Luci, Istočnom Sarajevu, Bihaću, ali i Nikšiću, Skoplju, Bitolju, Splitu. Na Univerzitetu u Sarajevu pomaže u radu Mašinskom, Veterinarskom, Elektrotehničkom i Poljoprivrednom fakultetu, te Akademiji scenskih umjetnosti, a u ratnom periodu u dislociranom i izoliranom Nastavnom centru na Dobrinji (Sarajevo) drži nastavu i ispite na nastavnom predmetu Fizičkog vaspitanja (sporta) za sve sarajevske student (15/16 visokoškolskih institucija). U svojim rodnim Pljevljima vrlo rano započinje svoju sportski karijeru pa kao svestrani sportista prolazi sve selekcije u nogometu, rukometu i košarci. Svoj najveći sportski domet u veoma kratkoj sportskoj karijeri – jer je zamjenjuje uspješnom akademskom, postiže u nogometu (igrajući sa tadašnjim mnogim vrhunskim igračima šampionskih ekipa i reprezentativcima Jugoslavije), a u rukometu (u bivšoj SFRJ) kao mladi prvoligaški igrač i omladinski reprezentativac.Na službi redovnog vojnog roka u JNA (1975/76) imao je nevjerovatnih, velikih 53 dana nagradnog odsustva (za izvanredne zasluge u obuci – primjeran vojnik, organizaciji sporta i instruktaži vojnog i starješinskog kadra, učestvovanja i osvajanja medalja na svearmijskim takmičenjima, spašavanju utopljenika iz rijeke 

Bosne, učešću u Saveznoj vježbi JNA na Romaniji). Uporedo sa svojom profesionalnom akademskom karijerom obavlja funkciju generalnog sekretara Plivačkog saveza BiH, selektora plivačke reprezentacije BiH, predsjednika stručne komisije Plivačkog kluba „Bosna“ (koji je u to vrijeme bio jedan od vodećih plivačkih klubova u bivšoj državi), predsjednika Komisije za plivanje na Univerzitetu u Sarajevu, pa i vrlo visoku predsjedničku funkciju Komisije za vrhunski sport i olimpijske pripreme BiH, člana Izvršnog komiteta Olimpijskog komiteta BiH. U međuvremenu bio je i predsjednik Upravnog odbora Fakulteta za fizičku kulturu, dekan i prodekan za nauku u više navrata na svom Fakultetu, član Grupacije društvenohumanističkih nauka i Senata UNSA, u više navrata predsjednik školskih odbora u Kantonu Sarajevo, zamjenik predsjednika i član Predsjedništva Udruženja građana porijeklom iz Sandžaka, a dao je i značajan doprinos na očuvanju kontinuiteta u radu i obnovi svog totalno devastiranog fakulteta u periodu ratne agresije na BiH, a kao dekan institucije na zbližavanju srodnih akademskih institucija u regionu. Od prvih ratnih dana i agresije na BiH bio je kao jedan od rijetkih univerzitetskih profesora, pripadnik Armije BiH, ekspert Ministarstva odbrane/obrane BiH, Ministarstva obrazovanja Federacije BiH (visokoškolske univerzitetske nastave)…Za svoj sportski, pedagoški i naučni rad proglašavan je za najboljeg profesora na više fakulteta, te dobijao najviša akademska i sportska priznanja. Objavio je 21 udžbenik (u pripremi za objavljivanje 3 nova), priručnik, stručnu publikaciju (iz plivanja, rukometa, metodologije naučnoistraživačkog rada u fizičkoj/tjelesnoj kulturi, Olimpijskim igrama…), 100-u naučnih i stručnih radova, učestvovao na mnogim naučnim kongresima i simpozijima u zemlji i inozemstvu, a kao autor i kooautor učestvovao je u koncipiranju i realizaciji 19 naučnih projekata, bio mentor ili član komisije na mnogobrojnim diplomskim, magistarskim i doktorskim radovima, uradio brojne stručne recenzije, imao mnoštvo javnih nastupa i priloga na printanim i e-medijima. Poseban doprinos dao je na fundiranju metodologije istraživanja iz plivanja i drugih aqua sportova (gdje su neka istraživanja imala do nevjerovatnih 360.000 ispitanika – ubrojana u najveća svjetska istraživanja u oblasti sporta i tjelesne kulture). 

Jedini je u analima matičnog fakulteta ostvario cjelokupni radni vijek od 1972.-2013. g., a svoju akademsku karijeru nastavio je na drugim srodnim državnim fakultetima i zaokružio je 2021. g. (punih 53 godine – više od pola stoljeća!).