Omer IBRAHIMAGIĆ, (Lukavac, 1934), akademik, naučnik svjetskog glasa, doktor nauka, autor više knjiga, pravnik, univerzitetski profesor emeritus, dekan, političar.
Rođen je u selu Smoluča, općina Lukavac. Školovao se, u to doba, u tri mjesta (Agići/Smoluča, Tuzla i Lukavac) i dva režima (režim NDH i režim zavnobihovske Federalne Bosne i Hercegovine i Narodne Republike Bosne i Hercegovine). Krenuo je u osnovnu školu 1941. godine u Smoluči. Preselio je s porodicom 1942. godine u Tuzlu. Završio je osnovnu školu u Tuzli 1946. godine i upisao Državnu realnu gimnaziju u Tuzli. Godine 1959. završio je Pravni fakultet u Sarajevu. Nakon završetka studija radio je pet godina u privredi, pa se prijavio na mjesto asistenta na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu. Doktorirao je 1968. godine. Bio je dekan Fakulteta političkih nauka, predsjednik SO Novi Grad Sarajevo, predsjednik Ustavnog suda Federacije Bosne i Hercegovine. Akademik profesor emeritus Omer Ibrahimagić je proveo preko 40 godina na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu u svojstvu profesora na predmetima Politički sistem Bosne i Hercegovine, ranije SFR Jugoslavije i Osnove države i prava.
Počeo je pisati još u gimnazijskim danima za domaće listove „Omladinska riječ“, tuzlanske novine „Front slobode“. Objavio je veliki broj naučnih i stručnih radova u raznim listovima i časopisima, te desetine knjiga. Ukupan naučni opus akademika Ibrahimagića svrstava ga u sam vrh moderne socijalne, pravne i političke misli u Bosni i Hercegovini.
Za svoj naučni angažman 1987. godine je dobio 27-julsku nagradu SR Bosne i Hercegovine za djela i ostvarenja iz političkih nauka. Kao zaslužan naučnik i društveni radnik odlikovan je Ordenom zasluga za narod sa srebrenim zracima (1974) i Ordenom rada s crvenom zastavom (1987). Za višegodišnji rad i značajan doprinos razvoju Univerziteta u Sarajevu dobio je Plaketu Univerziteta u Sarajevu. Dobitnik je i brojnih priznanja međunarodnog karaktera.
Dao je veliki doprinos u otporu agresiji na Republiku Bosnu i Hercegovinu 1992-1995. (od strane Srbije, Hrvatske i Crne Gore) i poslijeratnom zalaganju za državu Bosnu i Hercegovinu, cjelovitu i nezavisnu, za bosanski jezik, istinu i pravdu, opstojnost i prava bošnjačkog naroda. Ibrahimagić, naučnik svjetskog glasa, kaže: „Nije Jugoslavija stvorila Bosnu i Hercegovinu, nego su Bosna i Hercegovina i druge republike stvorile Jugoslaviju.“
Akademik prof. dr. emeritus Omer Ibrahimagić, kao elokventan naučnik, prvi je uočio podvale građanima Bosne i Hercegovine koje su (nažalost nisu rijetke, op. a.) svojoj oštricom uperene u živo tkivo države Bosne i Hercegovine. Jedna o golemih podvala građanima Bosne i Hercegovine jeste prijevod Dejtonskog sporazuma, tj. „Dejtonska podvala“ o konstitutivnosti, koju su izmislili prevodioci-neprijatelji države Bosne i Hercegovine. Nigdje u Dejtonskom sporazumu ne piše constitutive=konstitutivan, nego piše constituate=sastojan. Constituate people of BiH are: Serbs, Croats, Bosniaks=Sastavni narodi BiH su Bošnjaci, Srbi i Hrvati. To znači: Prijevod Dejtonskog sporazuma je falsifikat, i mi bh. centrični građani države Bosne i Hercegovine prihvatamo tumačenje Dejtonskog sporazuma samo na osnovu originala na engleskom jeziku.
Druga ogromna podvala građanima države Bosne i Hercegovine je tzv. „legitimno predstavljanje“ koje nameću neki politički krugovi u Bosni i Hercegovini, jednostranim tumačenjem odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine u predmetu Božo Ljubić.
Postojanje diskriminacije u Ustavu Bosne i Hercegovine i Izbornom zakonu Bosne i Hercegovine utvrdio je Evropski sud za ljudska prava iz Strassbourga. Naime, radi se o četiri presude Evropskog suda za ljudska prava iz Strassbourga, u kojima je utvrđeno postojanje diskriminacije u Ustavu Bosne i Hercegovine i Izbornom zakonu Bosne i Hercegovine (u predmetima: Sejdić-Finci, Zornić, Pilav i Šlaku), suprotne od odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine u predmetu Božo Ljubić. Ratifikacijom Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda i njenim uvrštenjem u Ustav Bosne i Hercegovine, država Bosna i Hercegovina se obavezala, da taj međunarodni akt ima prednost nad svim domaćim zakonima, a samim tim i nad Izbornim zakonom Bosne i Hercegovine. A, to praktično znači, da se prvo moraju provesti četiri presude Evropskog suda za ljudska prava iz Strassbourga u predmetima Sejdić-Finci, Zornić, Pilav i Šlaku koje zahtijevaju izmjene Ustava Bosne i Hercegovine, a potom na osnovu novog ustavnog rješenja da se urade izmjene Izbornog zakona Bosne i Hercegovine.
Pojedini „politički mozgovi“ u Bosni i Hercegovini podržani od političkog Zagreba i Beograda, umjesto da se zalažu, da se uklone te diskriminatorske odredbe iz Ustava Bosne i Hercegovine i Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, nastoje da uvedu, uz postojeću diskriminaciju, još i nove diskriminacije.
Akademik Ibrahimagić je svo vrijeme agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu 1992-1995. proveo u opkoljenom Sarajevu. 20. septembra 1992. godine ubijen je od zločinačke četničke (vojska „rs“) granate njegov devetogodišnji sin Samir. Knjiga njegove supruge Emire Ibrahimagić Mujkić „Razgovor majke s ubijenim sinom u opkoljenom Sarajevu“ je najpotresnije štivo koje se može pročitati. Knjiga je prevedena na engleski jezik.
Učestvovao je u radu velikog broja međunarodnih konferencija i simpozija.
Omer Ibrahimagić je jedan od utemeljitelja i članova Osnivačke skupštine Bošnjačke akademije nauka i umjetnosti (BANU).
Članovi Udruženja Bosansko-Tursko prijateljstvo BOSFOR iz Sarajeva, uručili su godišnje priznanje POVELJU ZLATNA AHDNAMA, jednom od najuglednijih pravno-politoloških naučnika akademiku Omeru Ibrahimagiću. Ahdnama mu je dodijeljena za sveukupan doprinos obnovi nezavisnosti, međunarodnom priznanju, odbrani suvereniteta i teritorijalnog integriteta, multikulturalne, demokratske Bosne i Hercegovine, pojašnjavaju iz Udruženja. Povelju Zlatna Ahdnama, akademiku Omeru Ibrahimagiću u njegovom domu, uručili su članovi Odbora za dodjelu godišnjih priznanja udruženja BOSFOR akademik Mirko Pejanović, predsjednik Odbora za dodjelu godišnjih priznanja za 2018. godinu, prof. dr. Marinko Pejić, član Odbora, prof. Esad Likač, član Odbora i dr. Rizvan Halilović, predsjednik Udruženja BOSFOR.
Između ostalih dobrih djela, Ibrahimagić je, na porodičnom mezaristanu, podigao turbe ocu Aliji i majci Hanki (Turbe Alije i Hanke Ibrahimagić) u Agićima u Gornjoj Smoluči kod Lukavca.
Knjige: Bosna i Bošnjaci – država i narod koji su trebali nestati (1995), Državno-pravni razvitak Bosne i Hercegovine (1997), Supremacija Bosne i Hercegovine nad entitetima (1998), Bosna i Bošnjaci između agresije i mira (1998), Politički sistem Bosne i Hercegovine (1999), Bosna i Bošnjaci poslije Dejtona (2000), Srpsko osporavanje Bosne i Bošnjaka, Bosanski identitet i suverenitet (2012) i dr.